انقلاب صنعتی چهارم و پنجم

حمید بهنگار: بیمه، مالیات، قوانین دست و پاگیر، فرار مغزها، کپی‌رایت، کرونا، تحریم‌های اقتصادی و… تنها بخشی از مشکلات و دغدغه‌های فعالین صنفی فاوا است و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همواره برای رفع موانع کسب و کار و افزایش تاب‌آوری در برابر حوادث موثر بر بدنه صنفی، چه داخلی، چه خارجی تلاش می‌نماید.

لیکن در دنیای انقلاب صنعتی نسل چهارمی شکل گرفته است و پایه‌های آن از سال ۲۰۰۱ با شعار «بهبود عملکرد بشر پیشرفته»، آغاز گردیده است. همگرایی‌های متنوع ادغام فناوری‌هایی است که غالبا خود را در قالب محصولی نوگرایانه بروز می‌نمایاند. تقریبا تمامی مفاهیمی که در انقلاب صنعتی چهارم نظیر ربات هوشمند، ذخیره‌سازی‌های کلان و اینترنت اشیا مطرح می‌شود از نوع فناوری‌های همگرا است.

زیست بودم فاوای کشور ما نیز در حال تغییر است و لزوم توجه متوازن بر کل بدنه صنفی ما را بر آن می‌دارد با نگاهی آینده‌پژوهانه، سیاست کارآمدی، با رویکرد بازارمحور را در بدنه صنفی‌مان ابتدا به درستی تشخیص دهیم، سپس برای سرمایه‌گذاری خردمندانه و تقویت شاخص رقابت‌پذیری اقتصادی آن تلاش نماییم. تاکنون توجه به فناوری‌های همگرا محدود به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بوده است. اما نصر فراگیر، همانطور که در بیانیه نگرش، رویکردها و برنامه‌های خود تاکید کرده، صنعتی‌سازی و تجاری‌سازی محصولات و خدمات همگرا را نیز مورد توجه خود قرار داده و برای تحقق آن چابکی به خرج می‌دهد.  سازمان نظام صنفی پویا و هوشیار این تغییرات را درک می‌کند، در ترویج صحیح آن سهیم است، برای شکل‌گیری قوانین و آیین‌نامه‌ها به صحیح‌ترین شکل ممکن توان می‌گذارد و زمینه‌ساز توسعه بازار و افزایش جذب نخبگان همگرا و به تبع آن ایجاد اشتغال پایدار به بهترین شکل آن است.

کشاورزی هوشمند، حمل و نقل هوشمند، پزشکی و سلامت هوشمند، تولید و مدیریت انرژی هوشمند، شهر هوشمند و شهروند هوشمند و انقلاب صنعتی چهارم و پنجم بر شانه‌های فعالین فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد ایستاد. این مهم کارآفرینی ۳۰ درصدی در بدنه صنف و ۴۰ درصدی در سایر صنایع را زمینه‌سازی خواهد کرد. توجه دقیق به فناوری‌های همگرا نه تنها از مهاجرت نخبگان ما جلوگیری خواهد کرد، بلکه افق دستیابی به بازارهای جدید جهانی را نیز در برابر ما خواهد گشود. تاکید ویژه بر تحول دیجیتال در حوزه‌های دیگر کسب‌وکاری، از طریق همکاری با اتحادیه‌های صنفی، با هدف بهینه‌سازی عرضه و تقاضا و تقویت برنامه‌های حمایت از تبادل و توسعه دانش فناوری، در رویدادهای نمایشگاهی و همایش‌ها و کنفرانس‌ها، یا تشویق و تسهیل شبکه‌سازی و به اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فناورانه زیست بوم دیجیتال کشور، نشان از توجه نمایندگان نصرفراگیر به این مهم دارد.

اطمینان داریم که آینده فاوا با نگاهی جامع و اندیشمندانه تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان این صنعت، آینده‌ای روشن، پر از برکت، شاداب و امیدوارکننده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *