استفاده از مشاوران در حوزه ICT از هدررفت سرمایه و منابع اطلاعاتی و اختلال در سرویس‌ها جلوگیری می کند

مشاور سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: اگر از ظرفیت‌های مشاوران در حوزه فناوری اطلاعات استفاده شود قطعاً از هدررفت سرمایه و منابع اطلاعاتی و اختلال در سرویس‌ها جلوگیری خواهد شد.

شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات اگرچه در دوره پس از شیوع بیماری کرونا و ایجاد بحران ارزی با مشکلات زیادی مواجه شدند ولی تجربه نشان داده است حتی در چنین وضعیتی مشورت با مشاوران متخصص می‌تواند به ارتقای سطح درآمدزایی نمایندگان بخش خصوصی کمک کرده و تعامل این شرکت‌ها با سازمان‌های دولتی را بیشتر کند.

در همین رابطه گفتگویی با هومن خرسندی مشاور سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور انجام داده‌ایم. در ادامه مشروح این گفتگو را مشاهده می‌کنید:

 

هومن خرسندی

سازمان نظام صنفی از چه طریق به دنبال حمایت هرچه بیشتر از بخش خصوصی است؟ مشاوران این سازمان چگونه از شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات حمایت می‌کنند؟

خرسندی: اگر از ظرفیت‌های مشاوران متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده شود قطعاً از هدررفت سرمایه و منابع اطلاعاتی و اختلال در سرویس‌ها جلوگیری خواهد شد.

 در این بازار آشفته تجهیزات سخت‌افزاری و زیرساختی و خودتحریمی، فروش دستگاه‌های دست دوم و غیراصل و خرید آن توسط سازمان‌ها خسارت‌های جبران ناپذیری را به خریداران وارد می‌کند، چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ از دست رفتن اطلاعات و ایجاد اختلال در ارائه خدمات به کاربران.

در حوزه نرم‌افزار، خرید غیرکاشناسی نرم‌افزارهای متعدد برای سازمانی دولتی باعث شده که چند نرم‌افزار خریداری شود اما هیچ کدام کارایی لازم را نداشته باشد. چون این خریدها بدون استفاده از نظر مشاوران انجام شده است و همین باعث جابه‌جایی اطلاعات، از دست رفتن اطلاعات و هدررفت منابع مالی می‌شود.

با وجود این که برخی از مسئولان و مدیران، زحمت تحقیق و ارائه راهکار برای استفاده از متخصصان و مشاوران را به خود نمی‌دهند ولی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای عضویت دارند و در دستگا‌ه‌های دولتی خدمت می‌کنند و حتی دوره قبلی نظام صنفی هم به‌صورت گروهی به نمایندگی از شاخه مشاوران وارد هیأت مدیره شدند اما سعی نکردند استفاده از این مشاوران را در دستگاه خودشان الزام کنند و به روش توجیه‌های دولتی از زیر بارش شانه خالی کردند.

تعامل با مشاوران چگونه بر وضعیت بنگاه‌های اقتصادی کوچک و نهادهای بزرگ تأثیر می‌گذارد؟

خرسندی: در حوزه ساختمان از ظرفیت مشاوران سازمان نظام مهندسی استفاده می‌شود، چطور برخی تصور می‌کنند در حوزه فناوری اطلاعات نباید از مشاوران سازمان مشورت بگیرند؟ در صورتی که اگر از ظرفیت‌های مشاوران در این حوزه استفاده شود، قطعاً از هدررفت سرمایه و منابع اطلاعاتی و اختلال در سرویس‌ها جلوگیری خواهد شد.

در همه جای دنیا دولت فقط یک هماهنگ‌کننده است و بخش خصوصی اقدامات تصمیم‌گیری و اجرایی را انجام می‌دهد،قطعا بخش خصوصی به دلیل اینکه از آورده و سرمایه‌های خودش هزینه کرده، اشراف و دلسوزی بیشتری برای کار دارد، درصورتی که در بخش دولتی اینطور نیست و حتی  ممکن است بودجه‌ها صرف موارد ناصحیح شود و این خودش هدررفت منابع است. اگر دولت از قدرت و پتانسی بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات استفاده کند، پیشرفتش در حوزه فناوری اطلاعات چند برابر الان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *