سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها با هم‌افزایی و تامین مالی جمعی

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه نرخ‌ بالای دلار، خرید خدمات از شرکت‌های ایرانی را اقتصادی و توجیه‌پذیر می‌کند، گفت: با نگاه بدبین به آینده و در شرایطی که دلار گران‌تر ‌شود، نگاه ما به صادرات می‌تواند بسیار موثر و توجیه‌پذیر باشد.

مهرداد سیجانی

به گزارش روابط عمومی ائتلاف، مهرداد سیجانی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از آینده اقتصاد این کشور و موفقیت ما، به اقتصاد دیجیتال وابسته است‌،‌ گفت: اقتصاد دیجیتال توسط افراد در بخش خصوصی ایجاد می‌شود. ایده کسب‌وکارها، اصلاحات در نظام و نظم موجود همیشه توسط کسب‌وکارها ایجاد می‌شود اما در عمل، به دلیل اینکه این کسب‌و‌کارها با موانع متعددی برای رشد روبه‌رو هستند، بسیاری از اوقات در میانه راه یا دچار اشکالات جدی می‌شوند و ناامیدانه ترک کار می‌‌کنند، یا برای ادامه راه به دلایل متعدد ناصحیح، به سهامدارانی اجازه ورود می‌دهند که عمدتا شرکت‌‌های بزرگ‌تری هستند که علاقه دارند این ایده‌ها را در داخل خودشان هضم کنند.

وی ادامه داد: در نظام حاکم بر اقتصاد دیجیتال در شرایط فعلی کشور، عملا بعد از مدتی ایده‌های جذاب و فعالیت‌‌های نوآورانه را تبدیل به شرکت‌های خصولتی و زیرمجموعه بنگاه‌های سرمایه‌گذاری می‌کند. این ایده به‌‌خودی خود دچار اشکال نیست، سرمایه‌گذاری در تمام نظام‌های استارت‌آپی دنیا کاملا طبیعی و بروز چرخه‌های مختلفی برای رشد کسب‌و‌کار لازم است، اما اینکه به دلیل انحصار قدرت و منابع مالی و قوانین و شرایط حاکم، افراد را ناگزیر به مشارکت با تعداد انگشت‌شماری شرکت کند، برای رشد پویای این صنعت یک سم بزرگ است.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به نقش بخش خصوصی برای تسهیل شرایط کسب‌وکارها بیان کرد: وظیفه سازمان نظام صنفی این است که شرایط را برای رشد و بالندگی اعضایی که در این مسیر حرکت می‌کنند، تسهیل کند و جلوی فرآیندهای اشتباه را بگیرد که به‌سادگی امکان‌پذیر است و البته نیاز به تمرکز و پیگیری و فعالیت دارد. اصل وظیفه یک مجموعه صنفی، بهبود و ساماندهی اوضاع کسب‌و‌کارهای مجموعه در یک محیط عادلانه و رقابتی و کم کردن موانع است. اما برای این وظیفه اراده و توانایی لازم است و افرادی که مسوولیت این کار را به عهده می‌گیرند، نباید در حوزه توانایی و اراده مشکل داشته باشند.

سیجانی ادامه داد: بسیاری هستند که توانایی لازم را دارند اما مناسبات شغلی، جایگاه فعلی و شرایطی که در آن کار می‌کنند، این موضوع را رقم نخواهد زد و برخی هم علاقه دارند، اما توانایی لازم را ندارند. این توانایی سوابق فرد و فعالیت‌های کسب‌و‌کارانه‌اش ‌نه به عنوان کارمند یک مجموعه بلکه به عنوان فردی که در نهاد سازمان نظام صنفی فعالیت طولانی داشته را شامل می‌شود، فردی که مشکلات و رویه‌های  داخل سازمان را می‌شناسد، نسبت به مشکلات بیرونی آگاهی دارد و فرد موفقی است،و در جایگاهی نیست که امکان اخراجش وجود داشته باشد.

وی با اشاره به تامین سرمایه برای کسب‌وکارها اظهار کرد: شاید اینطور به نظر برسد که سرمایه‌گذاری بخش دولتی در کسب‌وکارها رقم بزرگی است، در حالی که اینطور نیست و کسب‌‌‌وکارها می‌توانند با هم‌سپاری، به روش‌های متعادلی این کار را انجام دهند. شرکت‌های ثروتمندی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای وجود دارد که می‌توانند با ایجاد یک تشکیلات هم‌افزا به شکل تامین مالی جمعی مسوولیت مشارکت با یکدیگر را به عهده بگیرند و بدین‌ترتیب تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها و بنگاه‌های دیجیتال، توسط شرکت‌های متعدد و پرشمار صنف اتفاق بیفتد،‌ که برای هردو طرف هم جذاب خواهد بود.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه وجود سرمایه‌گذار خارجی، برای استارت‌آپ‌های فناوری چندان اهمیتی ندارد، گفت: سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای دیجیتال به عددهای ناچیزی نیازی دارد، شما نمی‌خواهید پالایشگاه و راه‌آهن و سیستم استخراج نفت بسازید، می‌خواهید یک استارت‌آپ بسازید و سرمایه مورد نیاز این افراد هم خیلی سرمایه بزرگی نیست. سرمایه‌های سرگردان در کشور ما که موجب اتفاقاتی مانند انفجار بورس و سکه و طلا می‌شود، چندین هزار برابر سرمایه‌ای است که توسط سرمایه‌گذار خارجی وارد می‌شود.

سیجانی ادامه داد: البته ما از باز شدن فضا استقبال می‌کنیم، اما نباید منتظر اتفاقات بیرونی باشیم. با این فضای حاکم بر جامعه و نرخ دلار و دستمزد ارزانی که ما داریم، سرمایه‌گذار خارجی راهش را پیدا می‌کند و نیازی نیست که ما نگران باشیم. ورود افراد خارجی به کشور و سرمایه‌های اندکی که بخواهند وارد کنند، خیلی مساله خاصی به شمار نمی‌رود آن هم در شرایطی که ما چنین نقدینگی سرگردان بی‌حسابی در کشور داریم.

وی با اشاره به نقش حمایتی از نیروی انسانی بیان کرد: ما باید به شرکت‌هایمان یاد بدهیم که در روزهای سخت از افراد خود حمایت کنند. نیروی متخصص تاب تحمل شرایط طوفانی را نخواهد داشت. شرکت‌ها متفاوتند، روزهای پرفروغ و کم‌فروغ دارند، اما حمایت از افراد نخبه و برگزیده، فارغ از شرایط برای ما حائز اهمیت است. ما باید شرایطی را فراهم کنیم که بتوانیم با ایجاد کار برای افراد نخبه، پول بیشتری هم به آنها بدهیم و یکی از راه‌هایش هم نگاه به بیرون است. کسب‌و‌کارهای ما نباید همه فروش خود را در داخل کشور انجام دهند.

نقش صادرات در شرایط تحریمی

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: در همین شرایط تحریمی هم صادرات اتفاق می‌افتد. از طریق افزایش میزان فروش، می‌توان به نیروها حقوق بیشتری داد. سازمان نظام صنفی هم موظف است به بدنه‌اش آگاهی‌رسانی کند و شرایطی را فراهم آورد که شرکت‌ها بتوانند با توجه به شرایط جدید، به جهان سرویس دهند. شاید تصور عامه این باشد که بالا رفتن نرخ‌ دلار به ضرر ماست، اما همین نرخ‌های بالا، خرید خدمات از شرکت‌های ایرانی را اقتصادی و توجیه‌پذیر می‌کند. در این شرایط، با پرداخت حقوق بالاتر به نیروی انسانی، می‌توان شرایط را برایشان قابل تحمل کرد.

سیجانی با بیان اینکه مدیر موفق خود را بر اساس شرایط آینده تطبیق می‌دهد و بر اساس سناریوهای مختلف، آینده‌پژوهی می‌کند، گفت: افراد موفق پیش از اینکه هر اتفاقی رخ دهد، سعی می‌کنند عکس‌المعل خود را برای آن طراحی کرده باشند. این روحیه باید به اعضای سازمان نظام صنفی هم آموخته شود، گرچه بسیاری هم به این مطلب مسلطند، اما برخی هم نسبت به این موضوع آگاه نیستند و باید توسط سازمان مطلع شوند که بتوانند خط حرکتی خود را بهتر پیدا کنند. خیلی وقتها لازم نیست شما با چیزی بجنگید، بلکه فقط باید مسیر خود را عوض کنید.

وی با بیان اینکه سه سناریو برای آینده پس از انتخابات امریکا وجود دارد، توضیح داد: آینده یا بدتر از امروز است، یا بهتر از امروز و یا مثل امروز. یک فرد موفق باید برای هر سه سناریو راهکار داشته باشد. اگر بخواهیم با شاخص دلار به آینده نگاه کنیم، یا دلار گران‌تر شده و شرایط برای مردم سخت‌تر می‌شود، که نگاه ما به صادرات می‌تواند بسیار موثر و توجیه‌پذیر باشد، یا دلار به‌شدت نزول می‌کند که وضعیت عمومی معاش مردم و کسب‌و‌کارهای داخلی رو به بهبود می‌رود و نگاه به درون را افزایش خواهیم داد و یا وضعیت تغییر نمی‌کند. اینها سناریوهای محتمل است که هر کدام برنامه و مسیری دارد.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تاکید بر اهمیت صادرات خاطرنشان کرد: با توجه شرایط اقتصادی کشور، مشکلات نقدینگی و قیمت ارز به دلیل عدم صادرات نفت در ایام گذشته، حتی در صورت لغو تحریم‌ها در سریع‌ترین طمن ممکن، همچنان موضوع صادرات تا مدت‌های طولانی حداقل بیش از دو سال، بسیار توجیه‌پذیر است. مگر اینکه دولت باز هم به جایگاه قبلی خود در صادرات نفت برگردد، هرچند شنیده‌های ما از وضعیت نظام بانکداری و اقتصادی کشور حاکی از آن است که دولت هم تمایل زیادی به تزریق دوباره نفت به اقتصاد ندارد و این بدان معناست که صادرات یکی از موضوعات بسیار مهم در آینده خواهد بود.

ارسال شده در .. ذخیره کردن لینک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *