آیا حضور افراد استخدامی، مناسب مدیریت نظام صنفی است؟

مهرداد سیجانی: انتخاب یک مدیر استخدام شده، چه یک مدیرکل یا مدیر یک شرکت بزرگ، برای تصمیم‌ گیری مهم آینده صنفی که متشکل از هزاران مالک کسب و کار و افرادی است که با تلاش فراوان مجموعه‌ای را جهت کارآفرینی ایجاد کرده اند و افراد زیادی را مشغول به کار کرده و سود آوری نموده‌اند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 

اما چرا مدیران استخدامی مناسب این صنف نیستند؟

جایگاه موقت

طبیعتا باید درک کرده باشیم که مالکین کسب و کار با افراد استخدامی تفاوت نگرش دارند. مجموع عواملی که افراد موظف و استخدام شده را جهت اقدام تحریک می‌کند مواردی است که بتواند برای آن‌ها منافعی را برای مجموعه مطبوع ایجاد کرده تا پلکان ترقی ایشان را هموارتر سازد . 
هم‌چنین ایشان تمایل دارند تا رزومه‌ای قوی برای آینده خود ساخته تا به جایگاه بالاتری دست یابند. بنابراین هر شغلی برای این افراد می‌تواند سکوی پرتابی برای جایگاه بهتر و بالاتر باشد. 
سوابق این افراد نیز برای بررسی این مدعا قابل مشاهده است.

پس نمی‌توان انتظار داشت فردی استخدام شده در چنین مجموعه‌ای صنفی متشکل از انواع کسب و کارها با دغدغه های مختلف فعالیت شایانی انجام دهد.
 زیرا ممکن است سال بعد قرارداد او تمدید نشود، یا با تغییر دولت جایگاه او تغییر کند و یا با تصمیم هیئت مدیره شرکت مطبوعش به بخش دیگری انتقال پیدا کند.

نکته قابل توجه بعدی این است که آیا هنگامی که محل کار این افراد تعویض می‌شود، نسبت به محل کار قبلی خود هنوز دغدغه خواهند داشت؟ 
طبیعتا این دغدغه از بین می‌رود. از طرفی طبق قوانین سازمان نظام صنفی هنگامی که جایگاه فرد تغییر می‌کند نمی‌تواند عضویت خود را در هیئت مدیره سازمان حفظ کند.

عدم آشنایی کامل با نظام صنفی

بنابراین چنین فردی نمی‌توانند برای سه سال فعالیت در هیئت مدیره نصر جهت بهبود شرایط کسب و کار، مفید باشند. 
حداقل امتیاز سابقه طولانی افرادی که در سازمان فعالیت کرده‌اند، ، آشنایی با تاریخچه و مشکلات این صنف چه در درون و چه در بیرون است. این که اراده جهت تغییر وجود داشته باشد، بحث مهم دیگری است که به آن خواهیم پرداخت.

حضور کمرنگ در فعالیتهای نظام صنفی

در گذشته سابقه حضور چنین افرادی در هیئت مدیره وجود داشته است. آمارها نشان می‌دهد این افراد حضور بسیار کمرنگی در جلسات داشته و نهایت یک، دو یا چند جلسه شرکت کرده‌اند. همواره بهانه‌هایی جهت کمبود وقت دارند و تنها جهت پربار کردن رزومه خود از این سمت استفاده می‌کنند.

ارتباطات غیر شفاف

ما به این موضوع فکر می‌کنیم با نزدیک شدن به مدیران و آوردن آن‌ها در سطح تصمیم‌گیری صنف، سعی می‌کنیم روابط خود را با افرادی که شاید کمی کمرنگ بوده، بهتر و نزدیک‌تر کنیم.
 اما هرگز این اتفاق نیفتاده و هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

با هر مدیری که ممکن است برای تامین منافع صنفی، در گذشته پشت در اتاق او نشسته باشید، تنها با اراده‌ای قوی که در جمع افراد صنفی دغدغه مند و دارای استقلال رای وجود دارد می‌توانید به راحتی وارد اتاق شده  و با طرف پشت میز مذاکره سودمند به حال صنف کنید. رسانه‌ها و ابزارهای قانونی سازمان نیز همین وظیفه را دارند. اساسا قرار نیست با برقراری لابی، ارتباطات و عوامل پشت پرده، به صورت ناسالم به اتاق مدیریت جهت اعمال تصمیم‌گیری‌های صنفی به دسترسی پیدا کنیم . این گونه مسائل می‌تواند شبهه رانت و قراردادهای پشت پرده را ایجاد کند. هم‌چنین می‌تواند سوء استفاده از آرا صنف را نیز ایجاد نماید.

سخن آخر

با این رویکرد جهت انتخاب یک مدیر به عنوان فردی که قرار است عضو هیئت مدیره نصر شود، شاید بهتر باشد است افرادی انتخاب شوند که تجربه حضور کافی در صنف را داشته و حتما کسب و کار و درآمد ایشان از فعالیت مستقل خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات به دست آمده باشد.
به یاد بسپاریم مدیر استخدامی، چه خصوصی، چه دولتی جایگاه موقتی دارند و فردی که جایگاه موقت دارد هرگز برای افرادی که خانه و زندگی خود را بر پایه این صنعت بنا نهادند، دل نخواهد سوزاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *